Prevela i uredila: Ivana Kali
Matrix World
Nebo se spušta na Zemlju…na neki način. Prema najnovijim rezultatima istraživanja provedenih tijekom posljednjih 10 godina, visina oblaka se smanjuje. Vremenski okvir u kome su izvršena mjerenja jest kratak, ali ako buduća promatranja pokažu da se oblaci zaista nastavljaju spuštati, to bi bilo od velike važnosti za globalne klimatske promjene.
Letjelica Terra je između osim otkrivanja kako se oblaci spuštaju prema tlu, izmjerila i niz drugih parametara povezanih s klimom, kao što je količina solarnog zračenja koje ostaje na Zemlji i koje se reflektira nazad u svemir.
Oblaci koji su niže u atmosferi, mogli bi utjecati na efikasnije hlađenje Zemlje, i tako plinove nastale efektom staklenika učiniti potencijalno manje opasnima.
Terra.
„Mi ne znamo sa sigurnošću što je uzrok spuštanja oblaka, ali mora da je došlo do promjena u obrascu po kojem se odvija cirkulacija koja podiže formacije oblaka na višu nadmorsku razinu,“ kaže u svom priopćenju istraživač Roger Davies sa Aucklandskog univerziteta na Novom Zelandu koji radi na ovom. Oblaci su ključni za razumijevanje Zemljine klime. S obzirom na njihovu kratkotrajnost i prolaznost teško ih je sve vrijeme pratiti, a faktori kao što su visina i lokacija, mogu znatno utjecati na to hoće li oblaci usporiti ili pogoršati učinke globalnog zagrijavanja. Nitko sa sigurnošću ne može reći kako će oblaci reagirati na to što se kllima mijenja.
Bez obzira na paradigme o stvaranju globalong zatopljenja, pitanje je koliko i kako spuštanje oblaka u atmosferi uzrokuje vremenske nepogode i ekstreme?
U svakom slučaju, uređaj pod nazivom spektroradiometar sa višekutnim prikazom (Multi-angle Imaging Spectroradiometer) na NASA-inoj svemirskoj letjelici “Terra” – „ Zemlja“, već čitavo desetljeće prati Zemljine oblake. Davis i njegove kolege su ovih dana po prvi put analizirali analizirali podatke 10-godišnjih mjerenja obavljenih od ožujka 2000. do veljače 2010. Ustanovili su da su se oblaci na globalnoj razini spustili za oko 1% što iznosi nekih 30-40 metara. U izračun ulazi i manja količina oblaka koji se formiraju na vrlo velikim nadmorskim visinama.
Rezultati su objavljeni u časopisu Geopshysical Research Letters . Satelit „Zemlja“ nastavit će sakupljati podatke do kraja ovog desetljeća, što će pomoći pri utvrđivanju toga je li spuštanje oblaka stalan trend ili ne.
Kategorije:SVEMIR KROZ TELESKOP, TEHNOLOGIJA I ZNANOST