PONERIZACIJA DRUŠTVA

NELJUDI PROTIV LJUDI: Vladavina psihopata!

Autor: Ljubica Šaran

Orwellova 1984. se, prije nekoliko decenija, činila tek obična knjiga i negativna utopija koja opisuje futurističko totalitarno društvo. Nakon pobjede nad nacistima u Drugom svjetskom ratu svijet je odahnuo, jer je bio siguran da je izbjegao sudbinu „orvelijanskog“ društva u kojem država kontrolira baš sve, od načina života i smrti do kontrole misli i izražavanja. No pitanje je ostalo; je li naše globalno društvo zaista izbjeglo takvu sudbinu?

Djeca robovi – znakovi pored puta o tome kakvo je naše društvo.

Da nešto zaista nije u redu s našim društvom u cjelini vidi se na svakom koraku. Znakovi „pored puta“ su toliko očiti da ih malo tko može više nazivati „teorijama zavjere.“

Politika je postala elitistička (ako je ikada bila išta drugo), obično ljudsko biće ima puno veće probleme s kojima razbija glavu od toga tko je na vlasti. Ravnodušje prema izborima se vidi po slaboj posjećenosti biračkih mjesta i uopće sveprisutnom nezadovoljstvu prema izboru kojeg imamo na političkom meniju, ne izlazimo na birališta i ne obavljamo svoju građansku dužnost jer nam se nitko od političara ne sviđa, ne vjerujemo im u najmanju ruku i letargični smo prema šarenom političkom cirkusu.

Gura li se Vas na sam rub egzistencije?

Više smo zaokupljeni; teškom ekonomskom situacijom, stresom, gubljenjem građanskih sloboda, zakonima koji se svako malo mijenjaju, porezima, prirezima, nametima koji nam prazne i onako tanašne novčanike i gubitkom zdravlja koje nam; stres, GMO proizvodi, toksičan okoliš i nezdrava atmosfera sve više nagrizaju i pretvaraju nas u ljude nezadovoljne svojim životom i perspektivama koje više ni ne vidimo.

Imate li pitanja bez odgovora, muke bez kraja i život kroz mizeriju? Proživljava li 99% ljudi takve i slične traume?

Osim letargije postali smo i depresivni. Opravdavamo takvo stanje svim mogućim i nemogućim razlozima. Smatramo da smo sami krivi za ono što nam se događa, ne vidimo izlaz i ne nadamo se ičemu boljemu u budućnosti. Dosadilo nam je da nam političari zazivaju bolje sutra i obećavaju stvari koje se nikada ne dogode.

Daleko smo od piramide vlasti, ona je toliko visoko da ostaje tek samo zamagljena predstava u našim umornim i izmučenim umovima. Tko može razmišljati tko s nama zaista upravlja i vlada kada nam djeca nemaju što za jesti, kada radimo i ne dobivamo plaće mjesecima, kada moramo otplaćivati kredite, vraćati dugove, boriti se za goli opstanak i nadati se da nećemo izgubiti ovo malo što imamo.

Novac za sve više ljudi postaje luksuzna roba za koju se jedino mogu zadužiti.

Svakodnevno primjećujemo da je jaz između „nas“ i „njih“ sve veći, gotovo ne vidimo poveznice s onima koji nemaju naše probleme, koje ne muče iste brige, koji ne osjećaju tugu, empatiju, žal, za nikoga drugoga doli sebe.

Počinjemo se pitati jesmo li mi i oni ista vrsta?

Da, fizičke odlike su nam iste, svi izgledamo kao ljudi, govorimo kao ljudi, udišemo isti zrak, rađamo se i umiremo ali mi ne mislimo, ne živimo i ne djelujemo kao oni koji kroje našu sudbinu i oblikuju život na našoj planeti.

Zbog čega nam se ne sviđaju ljudi iz vrha piramide vlasti? Pa većina njih je do takvih pozicija došla legalnim izborima ili su postali uspješni vlasnici kompanija, do toga su vajda došli svojim zaslugama i radinošću zar ne?

Ali to, na žalost, nije slučaj.

Piramida na vlasti ne želi našu spoznaju i naše zajedništvo, jedino se s nama može upravljati ako smo razjedinjeni i podijeljeni.

Političari dobivaju izbore jer ih podržavaju bogati lobisti iz svijeta; energetike, bankarstva, medija, oružja i lijekova. Bogatuni postaju još bogatiji zahvaljujući rupama u zakonima i pomoći političara koje su oni doveli do vlasti.

Visoka znanost se sljubila s politikom i novcem, vojni kompleksi su se uvukli u sve pore života i imaju najnaprednija znanstvena dostignuća.

Svakodnevno se donose zakoni za koje nam pripadnici visoke politike tvrde da su za naše dobro, da će nam ti zakoni omogućiti, bolju, sigurniju i svijetliju budućnost.

Uvjerava nas se da mi ne znamo što je za nas najbolje, da mi nemamo u vidu kompleksne problematike koje se događaju u svijetu, da je za nas potreban netko pametniji i čvrste ruke koji će nas voditi jer smo mi tek običan narod i manje-više smetamo velikim vođama koje nas stalno nekud vode, a svijetlija budućnost postaje sve nesigurnija i gora.

Kad malo bolje pogledamo prema gore u velike vođe i bogatune primijetit ćemo da oni pokazuju par interesantnih obrazaca.

Obožavanje “velikog vožda” nije ništa novo, vjerovanje kako nova osoba u političkom životu donosi promjene na bolje je iluzija za koju se drži većina ljudstva na planeti.

Obožavanje vlastodržaca – kult ličnosti, fotografija vlasništvo Dees Illustration.

Andrzej M. Lobaczewski je istraživao određene poremećaje osobnosti iz vrha vlasti koje možemo prepoznati po tzv.  “Shizoidnoj deklaraciji:”

Njihovo gledište s vrha vlasti i moći čini ih pesimističnima glede ljudske prirode. Mi često možemo vidjeti kako oni gotovo uvijek ponavljaju određena stanovišta u izjavama i napisima: „Ljudska narav je iznimno loša, jedini način da se održi ljudsko društvo je postojanje i organiziranje jake centralizirane vladavine koja će biti sačinjena od kvalificiranih osoba s istom velikom idejom.“

Mnoge osobe iz vrha piramide smatraju da su oni bogom dana bića koja će kontrolirati nas „loše ljude“ i činiti nas pokornima kada već ne može boljima. Povijest je puna primjera samozvanih vođa totalitarnih režima koji su mislili da su mesije i spasitelji posrnulih država.

U brojnim zemljama se kriminalna djela protiv čovječanstva odvija pred objektivima kamera, pa ipak mi smo tek nijemi promatrači na nečiju tužnu sudbinu, živimo u uvjerenju kako se takve stvari ne mogu dogoditi nama.

Shizoidne psihopate u vrhu piramide dan danas i te kako rade na staranju globalne centralizirane super države koja će svima nama upravljati. Ne, ovo nije teorija zavjere, okrenite se oko sebe i pogledajte sve mehanizme koji se stvaraju godinama od globalizacije ekonomije do globalizacije bankarstava pa sve do globalnih blokova koji polako ali sigurno idu ka stvaranju globalne imperije.

No kao što smo rekli to je samo jedan obrazac, piramida vlasti ima mnoge interesantne osobnosti s kojima se diči!

Drugi je obrazac sociopatija, koja se dozvoljava i veliča samo ako je u vrhu piramide društva i ako je u službi vrha vlasti, moći, novca i religije.

U tekstu pod nazivom: „Čuvajte se sociopata,“ smo iznijeli neke vrlo važne informacije po kojemu možete prepoznati sociopate:

Sociopat je osoba koja pati od antisocijalnog poremećaja osobnosti kako je opisano u Dijagnostičkom i statističkom udžbeniku za mentalne poremećaje, knjiga broj 4., Američke psihijatrijske udruge. U biti, to je osoba koja pokazuje „perverzne uzorke nepoštivanja i kršenja prava drugih.“ Takve osobe ne mogu osjetiti krivnju ili žalost zbog svojih zlodjela.

Kako je otkrila Martha Stout, jedna od 25 osoba je sociopat. To je 100 puta više osoba nego li onih oboljelih od raka debelog crijeva.

Pohlepa zaustavlja i uništava ljudsku evoluciju, Homo sapiens postaje Homo terribilis.

Sociopati su uglavnom vrlo daroviti i mogu manipulirati ljudima koji se normalno ponašaju da naprave užasna antisocijalna nedjela. Sociopati su šarmantni, inteligentni i lijepo se nose, tako su pozicionirani da im se može vjerovati, da ih se može voljeti, i da ih mogu pratiti žrtve koje ništa ne sumnjaju. Njihova mogućnost da plasiraju svoje destruktivne ideje kao „pragmatične solucije“ čini ih da izgledaju kao „odlučne vođe,“ tako da brzo dospijevaju do vrha vlasti, penjući se preko planina jada i mizerije koje su sami napravili.

Sociopate su često prepametne da bi se upustile u masovna ubojstva. I ako to i rade, nakon nekog vremena im dosadi.

Oni se bave politikom i religijom. Oni mogu uzrokovati milijune ljudi da pate ili umiru za boga i zemlju i da za to budu dobro plaćeni. Ili naprave tako da budu što bliže „akciji“ da im se to još više isplati, oni tako mogu postati trgovci smrti ili prodavači oružja.

Oni često postaju vođe kultova ili militantnih grupa. Oni znaju da njihova grupa nije nadmoćna nad bilo kojom grupom, ali se jako zabavljaju kada pretvaraju inače normalne i ljubazne ljude koji se međusobno vole u one koji se međusobno mrze i ubijaju.

Karizmatičan lider ili narcisoidna osoba i sociopat?

Osim ovog obrasca među onima u piramidi moći, novca, religije i vlasti često možemo primijetiti još jedan poremećaj, a to je narcizam. U tekstu pod nazivom “Narcizam,” otkrivamo sljedeće:

Narcistički poremećaj osobnosti (Narcissistic personality disorder -NPD) se karakterizira po povećanom osjećaju samo-važnosti, u osoba koje svijet percipiraju s čisto samo – centriranog gledišta. Ovo stanje je definirano ozbiljno limitiranim ili potpunim nedostatkom empatije (samilosti – suosjećanja) prema drugima, i uključuje arogantno ponašanje i stalnu potrebu za divljenjem od strane drugih ljudi.

Ovo stanje se jednostavno zove: „Narcizam“ u svakodnevnom jeziku.

U tekstu: „Psihopate uzrokuju svjetske financijske krize i to će nastaviti raditi dok ih ne maknemo s vlasti,“ dotakli smo se zadnjeg obrasca osobnosti, u ovome tekstu znanstvenici su pokazali nevjerojatne razlike u mozgu običnog čovjeka i psihopata.

Ne interesira vas korporativni kriminal, iako nas baš takav kriminal svakodnevno sve više uništava i osiromašuje.

Kod psihopata se primjećuje abnormalnost u nukleusu accumbensu, u njemu se procesuira dopamin potpuno drugačije od načina kako se to događa kod normalne populacije. Takve abnormalnosti u mozgu su povezane s nasiljem i kriminalnim ponašanjem. Istraživanje su napravili: Gregory R.Samanez-Larkin i  Joshua W. Buckholtz.

Mozak psihopata je tako ožičen da stalno pod svaku cijenu traži nagradu, otkrivaju najnovija istraživanja Sveučilišta Vanderbilt. Studije predočavaju ulogu mozga i njegovu poveznicu sa sustavom nagrađivanja u umu psihopata s čijim je otkrivanjem otvorena potpuno nova mogućnost razumijevanja što neku osobu čini psihopatom i na što ona reagira.

Psihopati imaju tako jaku želju za nagrađivanjem – kao da im netko stalno maše s mamcem ispred nosa – da u potpunosti zaborave i ne mare za drugi stranu medalje, to jest da ne vide mogućnost kažnjavanja ili rizik.

Eksperti su otkrili kako političari imaju iste odlike i anomalije u mozgu kao i serijski ubojice i drugi psihopati!

Ironičan je podatak da muškarci i žene na najvećim pozicijama vlasti i korporacija, dijele iste karakterne osobine kao i najveći otpadnici društva!“

Kopamo li mi sami sebi rupu pod nogama, zbog neupućenosti, letargije i neznanja?

Istraživanja su također pokazala da oni koji su bogatiji imaju manje empatije od onih koji imaju skromna financijska dobra:

Ideja plemenitog ponašanja i osjećaja među onima koji upravljaju ekonomijom je čista fantazija,“ rekao je Keltner. „Podaci koje smo sakupili tijekom istraživanja govore kako ne možemo očekivati da ćemo išta dobiti nazad od bogataša. To je samo tradicionalna laž s kojim se obični ljudi tješe. Ne postoji ljudsko suosjećanje i empatija među bogatim ljudima, oni neće riješiti ekonomske i monetarne nejednakosti u svijetu jer su za to psihološki zakinuti!

Psihopate su uzrokovali i uzrokuju svjetske krize jer su njihovi sebični umovi i želja za obogaćivanjem i vlašću te osjećaj moći i nadmoći nad drugima doveli do odbacivanja starih vrijednosti i koncepta s plemenitim obvezama, ravnopravnosti, poštenja i bilo koje druge socijalne vrijednosti.

Neki od ovih nenormalnih obrazaca se miješaju i stvaraju svakakve nijanse poremećaja osobnosti, većini od nas su jako dobro poznata rasprostranjena makjavelistička stanovišta (Pod motom: Cilj opravdava sredstvo.) vlastodržaca, njih jednim nazivom možemo nazvati utilitaristima, no to je samo još jedan vid psihopatije. O utilitaristima možete više saznati ovdje.

Koliko ste se puta sreli s psihopatom koji vas je u potpunosti iscrpio, jeste li zbog njega postali energetski vampir? Jeste li dobili emocionalne ožiljke kojih se ne možete osloboditi?

S ovim kolažom poremećaja osobnosti (ne)ljudi iz piramide vlasti, moći, novca i religije, shvaćamo zašto je svijet danas ovakav kakav jeste i zašto je nama običnim ljudima ovako teško.

Takve psihopatske osobe kroje naše sudbine, i stvaraju države, ustave, zakone, hranu, lijekove, vojsku, policiju, obavještajne agencije, visoke znanstvene udruge, koncerne, trustove, banke, osiguravajuće tvrtke…. Kud god da se okrenemo možemo vidjeti njihov pečat u našoj sivoj i tmurnoj svakidašnjici.

Vraćam se na genijalnog Lobaczewskog koji je vladavinu psihopatije nazvao patokracija, (dolazi iz grčkog: pathos, što znači „osjećati“ i „patiti“ i kratos što znači „vladati.“) Po Lobaczewskom je  patokracija totalitarni oblik vladavine u kojoj se zlorabi apsolutna politička vladavina koju vodi psihopatska elita.

Patokracija može imati mnoge oblike i može se ubaciti u bilo koji naizgled, pravedan sustav ili ideologiju. Kao takav se može maskirati u privid demokracije ili teokracije kao i u mnogo otvorenije opresivne režime.

Jednostavna ali istinita predstava nas i njih.

Karakteristike patokracije – vladavine psihopata su:

 1. Supresija individualizma i kreativnosti.
 2. Osiromašivanje umjetničkih vrednota.
 3. Osiromašivanje moralnih vrednota: socijalna struktura bazirana na samo-interesu i kultu ličnosti, a ne na altruizmu.
 4. Fanatična ideologija: često u korumpiranoj formi održivih vrijednosti „trojanske“ ideologije koja je postala perverzna patološka forma, ima malo sličnosti s originalom.
 5. Netolerantnost i sumnjičavost prema svakome tko je drugačiji, ili tko se ne slaže s državom.
 6. Centralizirana kontrola.
 7. Korupcija.
 8. Tajne aktivnosti unutar vlade, i nadgledanje populacije u cijelosti. (Za razliku od zdravog društva koje ima transparentne procese vladanja, i respekt prema privatnosti individualnih građana).
 9. Paranoidna i reakcionarska vlada.
 10. Prekomjerna arbitraža i nepoštene, nefleksibilne zakonske norme; moć odluka je reducirana/maknuta iz svakodnevnog života građana.
 11. Licemjeran stav koji demonstriraju akcije vladajuće klase, a koje se predstavljaju građanima da ih reprezentiraju i štite.
 12. Kontrolirani mediji, njima dominira propaganda.
 13. Ekstremna nejednakost između najbogatijih i najsiromašnijih.
 14. Endemično korištenje korumpiranih psiholoških rezoniranja kao što je para-moralizam, konverzivno razmišljanje i dvosmislenost.
 15. Vladanje uz pomoć upotrebe sile ili uz pomoć zastrašivanja silom.
 16. Ljudi se smatraju „resursom“ da bi se iskorištavali (po tome imamo izraz „ljudski resursi“), umjesto vrednovanja svake individue po njegovim vrijednostima.
 17. Spiritualni život je ograničen na ne-fleksibilne indoktrinirane sheme. Svatko tko pokuša poći iza ovih granica se smatra heretikom ili luđakom, i zbog toga se klasificira kao opasan.
 18. Arbitrarna podjela populacije (po klasama, etničkom opredjeljenju, rođenju) što stvara konflikt među različitostima.
 19. Supresija slobode govora – javnih debata, demonstracija, protesta.
 20. Povreda osnovnih ljudskih prava, na primjer; restrikcija osnovnih životnih potrepština kao što su hrana, voda, stanište; zatvaranje bez suđenja; mučenje i zlostavljanje; robovski rad.

Za dugoročnu prevenciju Lobaczewski sugerira da pogledamo primitivnija društva kao što su australski Aboridžini koji su preživjeli kroz milenije uglavnom nepromijenjeni i na potpuno drugačijim osnovama od zapadnjačkog društva.

Primitivna sredstva liječenja, koje predlaže Lobaczewski, je da se raširi obimna psihološka edukacija, naročito vezana za ponašanje koja se odnose na patokraciju u cjelini. Kada opći nivo svjesnosti naraste do tolike mjere da manevri kao što je revezivna blokada neće uspjeti i neće imati toliku moć jer će populacija moći prepoznati „trikove“ psihopatskih parazita.

 Više o patokraciji saznajte ovdje.

Jesmo li mi samo stoka s kojom upravlja visoka politika i skriveni moćnici?

Ja ne znam čarobnu formulu kako se osloboditi od neljudi u vrhu vladajuće piramide, kako stvoriti ravnopravno zdravo i pošteno društvo, ali mi se čini da je znanje i edukacija o psihopatama na vlasti dobar početak. Imam osjećaj da je danas njihova glad za vlašću i moći puno jača od naše želje za slobodnim i zdravim životom, mi smo pasivni koliko su oni agresivni i aktivni. Nas su prozvali sheeple – ljudi ovce, potrošni materijal i roba koja se lako zamjenjuje, mi smo ekonomsko roblje u navodno demokratskim državama.

Izgleda da nas nisu dovoljno „pritisnuli“, porobili i ugrozili da bi mi odlučili ozdraviti i izliječiti društvo.

Kada će svijet postati pravednije i zdravije mjesto za život ovisi isključivo o nama samima!

Autorska prava© Matrix World 2011. do danas. Sva prava pridržana. Strogo je zabranjeno kopiranje, raspačavanje, ponovno objavljivanje ili izmjena bilo kakvog materijala koji se nalazi na blogu Matrix World bez prethodnog pisanog odobrenja dobivenog od uredništva Matrix World.