Autor: Ljubica Šaran
Matrix World
U moru znanstvenih otkrića, gotovo je neprimjetno prošla vijest radu znanstvenika s MIT-a koji su svijetu predstavili novu vrstu materije i magnetizma u obliku QSL-a ili „quantum spin liquida.“
QLS posjeduje nevjerojatnu kvantnu karakteristiku „uplitanja na daljinu“ o čemu smo pisali ovdje.
Web stranica Extereme Tech je objavila kako se takva čudnovata karakteristika može iskoristiti za nove vrste komunikacijskih sustava i tehnologija koje još uvijek graniče sa znanstvenom fantastikom.
Potencijal magnetizma
Nama su poznate dvije vrste magnetizma: feromagnetizam i atiferomagnetizam. Feromagnetizam je poznat milenijima i njega su prastari narodi koristili kako bi stvorili prve vrste magnetskih kompasa. Kod feromagneta svi elektroni su jednako usmjereni, što u konačnici uvjetuje stvaranje dva različita pola.
Kod antiferomagneta svaki drugi elektron je usmjeren u obrnutom pravcu. Fermagneti se koriste u kombinaciji s antiferomagnetima u brojnim modernim tehnologijama, kao što su na primjer magnetski senzori tvrdih diskova.
Čudnovati QSL-i
Kod tekućina s kvantnim okretom ili QSL-a, materijali su u stvari čvrsti kristali – no unutrašnje magnetsko stanje je u stalnom toku. Magnetska orijentacija elektrona u takvim magnetima varira s međusobnom interakcijom samih elektrona.
Young Lee, jedan od autora MIT-ovog istraživanja je izjavio slijedeće:
„No između elektrona postoji jaka interakcija koja nastaje zbog kvantnih efekata. Oni jednostavno ne stoje na jednom mjestu.“
Čini se da te snažne interakcije među elektronima omogućavaju kvantna uplitanja na daljinu.
O postojanju QSL-a se raspravljalo još davne 1987. godine, no nitko do sada nije bio u stanju otkriti materiju s takvim odlikama. Znanstvenici s MIT-a su uspjeli, nakon deset mjeseci intenzivnog rada, stvoriti maleni komadić čistog herbertsmitita (vidite ga na fotografiji), materijala za kojeg se smatralo kako ima QSL odlike, no o kojem se nije istraživalo. Nakon podrobnog istraživanja, istraživači MIT-a su zaključili kako su pretpostavke o herbersmititu bile točne. Ovaj materijal zaista ima QSL svojstva.
Lee i njegove kolege su zaključili kako primjena QSL-a može stvoriti nove sustave za magnetsku pohranu podataka, komunikacijsku tehnologiju na bazi kvantnog uplitanja na daljinu i još puno toga. Lee smatra kako iskorištavanje potencijala QSL-a može dovesti do stvaranja supervodiča koji mogu raditi na visokim temperaturama. Da podsjetimo: današnji supervodiči djeluju na iznimno niskim temperaturama oko -200 stupnjeva Celzijeve ljestvice.

Čak i najmanje promjene u kristalnoj strukturi uzrokuju na mogućnosti QSL-a. VIše o tome ovdje.
Lee je na koncu izjavio slijedeće:
„Mi se moramo bolje upoznati s QSL-ima kako bismo shvatili cijelu sliku. Ne postoji teorija koja može objasniti sve ovo što smo mi mogli vidjeti u našim istraživanjima.“
Nadamo se da će izučavanje QSL-a stvoriti vrste mirnodobskih tehnologija koje mogu doprinijeti razvoju cijelog čovječanstva. Sa zanimanjem ćemo pratiti daljnja istraživanja na ovom polju i svakako ćemo vas obavijestiti o novim saznanjima.
Slični tekstovi:
Einsteinov paradoks “Sablasno djelovanje na daljinu”
Dva dijamanta povezana čudnim kvantnim uplitanjem
Teleportacija više nije znanstvena fantastika!
Kvantna fizika objašnjava postojanje duše
Najveće molekule se ponašaju poput valova u kvantnom eksperimentu s dvostrukim prorezom
Kategorije:TEHNOLOGIJA I ZNANOST, VJEROVALI ILI NE