Autor: Barbara Arbanas-Kovačević
Matrix World
Genetsko naslijeđe kraljice Sebe možda još uvijek postoji u Etiopiji. Tijekom novog istraživanja otkriveni su dokazi o davnom genetskom miješanju između stanovnika Etiopije te Sirijaca i Izraelaca.
Kraljica Seba, u Etiopiji poznata kao Makeda, se spominje u Bibliji i Kuranu. U Bibliji se spominju diplomatski odnosi između ove monarhije i kralja Solomona Izraelskog, no etiopijska tradicija drži da su njihovi odnosi bili dublji: tvrdi se da je Makedin sin, Menelik I, prvi vladar Etiopije, u stvari Solomonov potomak.
Bez obzira na to je li ova priča istinita ili ne, novi nam dokazi otkrivaju blisku poveznicu između Etiopije i skupina koje su živjele van Afrike. Genom nekih Etiopljana se u 40-50% bolje podudara s populacijom koja živi van Afrike nego s onom koja živi ondje dok se ostatak genoma bolje podudara sa stanovništvom Afrike, rekao je istraživač studije Tomas Kivisild sa sveučilišta Cambridge.
„Izračunali smo genetske udaljenosti te smo otkrili da su „neafrički“ dijelovi genoma najbliži stanovnicima Egipta, Izraela i Sirije“, rekao je Kivislid u izjavi.
Etiopija je mjesto ranih otkrića hominina kao što su Lucy, fosilizirani australopithecus afarensis i rani ljudski predak. Prema Kivislidu i njegovim kolegama, Etiopija je također prolaz između Afrike i Azije. No, neke su genetičke studije zaronile posebno u etiopski genom.
„Prema geografskom je položaju logično zaključiti da je migracija iz Afrike, prije 60 000 godina, započela bilo u Etiopiji ili u Egiptu. Prethodno se s perspektive genoma vrlo malo znalo o populacijama koje nastanjuju područje sjeverne Afrike. Ovo je prva studija genoma na reprezentativnom panelu populacija Etiopije“, objasnio je Luca Pagani, prvi autor Wellcome trusta instituta Sanger i sveučilišta Cambridge. „Željeli smo usporediti genom Etiopljana s ostalim afričkim stanovnicima kako bismo dobili važan dio afričke, ali i svjetske, slagalice.“
I poljoprivreda i lingvistika pokazuju vezu između Etiopije i zemalja koje se nalaze van Afrike. Primjerice, arheolozi su otkrili uzgoj pšenice i ječma u Etiopiji, poljoprivredu koja se po prvi puta pojavila u Plodnom polumjesecu na Bliskom istoku. Jezik kojim se u Etiopiji i obližnjoj Eritreji služe je etiosemitski čije se podrijetlo veže uz Bliski istok.
Kako bi bolje shvatili genetske veze između Etiopije i ostatka svijeta, Kivislid i njegovi kolege su analizirali genome 188 Etiopljana 10 različitih populacija. Subjekti su porijeklom bili iz različitih područja i govorili su različitim jezicima.
Rezultati su otkrili da je etiopski genom mlađi od nekih drugih južnoafričkih naroda i da su etiopski geni poprilično različiti. Jezik je ukazivao na genetiku, a istraživači su otkrili da osobe koje govore semitski i kušitski jezik sadrže genome čija se polovica sastoji od gena koji nemaju afričko porijeklo. Ostale su skupine okarakterizirane kao mješavine istočno i zapadnoafričkih gena.
Prateći promjene genoma, istraživači su otkrili da su se ne-afrički i afrički geni prvi puta pomiješali prije 3 000 godina što potvrđuje ono što su jezične studije tvrdile o poveznici između Bliskog istoka i Etiopije tijekom tog razdoblja. To se također podudara sa zapisima i pričama s područja vladavine kraljice Sebe iz razdoblja od 1005. do 955. g.pr.n.e. kada su osnovani trgovinski putovi i kada je, možda, rođen kraljevski sin. Veze između Roga Afrike i Bliskog istoka su se nastavile stoljećima.
„Naše istraživanje pruža uvid u važna evolucijska pitanja“, rekao je dr. Chris Tyler-Smith, ko-glavni autor iz Wellcome trust instituta Sanger. „Vidimo otiske povijesnih događanja povrh onih više pretpovijesnih, a koji zajedno stvaraju područje bogate kulture i genetske raznolikosti. Slijedeći je korak u našem istraživanju otkrivanje slijeda cijelih genoma Etiopljana i ostalih kako bismo doista shvatili ljudske korijene i migraciju van Afrike.“
Kategorije:VREMEPLOV