Autor: Ljubica Šaran
Matrix World
U jeku sve češćih upada svemirskih lutalica u našu atmosferu, NASA je objavila detaljizirane orbite asteroida koje prati, iako ova svemirska agencija klasificira ove svemirske objekte kao potencijalno opasne, smatra da niti jedan neće predstavljati opasnost po Zemlju u narednih stotinu godina. Mi se pitamo što je s onim objektima koje ne vide, ne prate ili, što je s onima koji imaju duljinu manju od 140 metara?
Javnost godinama raspravlja o tome koliko su kvalitetne cenzurirane informacije koje NASA prezentira medijima, nakon svakodnevnih eksplozija meteorita i čestih eksplozija meteora i dijelova asteroida nad našim glavama, ova svemirska agencija je brže bolje objavila kartu s orbitama PHA – potencijalno opasnih asteroida, koji, navodno, ne predstavljaju opasnost po Zemlju u slijedećih stotinu godina.
Je li s ovom kontradiktornom informacijom NASA nepovratno upropastila svoju vjerodostojnost?
Pored detaljizirane karte s orbitama PHA, NASA je objavila kako su praćeni objekti dulji od 140 metara, ova svemirska agencija ih je nazvala potencijalno opasnima jer se Zemlji približavaju na 7,5 milijuna kilometra.
Buduće misije – profit na prvom mjestu
U skoroj budućnosti potraga za asteroidaima će biti dodatno olakšana, naime NEOCam će se instalirati na satelit koji će orbitirati na tri lunarne distance od Zemlje. Pa ipak NEOCam-ova prvotna uloga je profit, naime senzori sa zvučnim imenom će tragati za potencijalnim metama robotskih istraživanja i eventualnih egzo-rudarskih pothvata, dok im je alarmiranje planete o potencijalnim opasnostima sekundarni zadatak.
NEOCam snima objekte u infra crvenom dijelu spektra jer se na takav način asteroidi lakše pronalaze u tami svemira. Zapravo, asteroidi zrače infra crvenu svijetlost u valnim duljinama od otprilike 10 mikrona, naši osjeti to percipiraju kao toplotu. S obzirom da pozadinska zračenja galaktika i zvijezda u rijetkim slučajevima imaju ovu valnu duljinu, taj podatak dodatno omogućava pronalaženje asteroida.
Smatra se da će na takav način biti puno lakše otkrivati NEO-e i PHO-e koji prijete Zemlji, drugim riječima, ova će se karta s vremenom zasigurno povećati.
Što je s objektima koji su manji od 140 metara duljine?
NASA nas sve više i češće uvjerava kako nema prave opasnosti iz svemira, pa ipak na Chelyabinsk je pao objekt težine 10.000 tona, nad Kalifornijom je eksplodirao objekt težine 40.000 tona, a svjedoci smo i svakodnevnih bliskih susreta s iznimno opasnim objektima koji su nas promašili za dlaku, najpoznatiji od njih je svakako 2012 DA14 koji je prohujao pored naših geostacioniranih satelita točnije na udaljenosti od tek 27.700 kilometara u isti dan kada se dogodila Ruska katastrofa sredinom veljače 2013. Ono što jako zabrinjava je da je 2012 DA14 objekt imao težinu od 190.000 tona i promjer mu je procijenjen na 50 metara, što znači da je ispod mogućnosti praćenja i detektiranja NASA-ine tehnologije.

NEOCam će pretraživati nebo za eventualne robotske ekspedicije i rudarenje, no navodno će tražiti i potencijalno opasne asteroide.
Pitamo se koliko je takvih objekata oko Zemlje ili na putu ka Zemlji, a da mi o tome nemamo pojma?
Smatramo da je ovaj NASA-in pokušaj kartografiranja PHA određen PR trik i pokušaj smirivanja javnosti, no zapravo, za sve one koji prate ovu tematiku, NASA-in rad je amaterski pokušaj propagande, koja definitivno nema vrijednosti, osim u otkrivanju cenzure i nesposobnosti, tobože, najveće svemirske agencije na planeti.
Želite li otkriti pravu istinu, a ne ono što nam propagira NASA, pročitajte:
Ruski meteor je bio djelić asteroida duljine od 200 metara, mogući novi udari
Mentalna paraliza i pomutnja nad našim glavama?
ĆORAVA ZNANOST I PRESTRAŠENE VOJNE GLAVEŠINE: Što li nam se sprema?
Jesu li u prošlosti migracije planeta uzrokovale meteorske oluje?
Zodijačka svjetlost – razjašnjena misterija „lažne zore“
Sastojci DNK otkriveni u međuzvjezdanom prostoru
Znanstvenici otkrili fosilizirane vanzemaljske alge
Obitelj ostala neozlijeđena nakon što je zasuta kišom kamenih fragmenata meteorita
Detaljna planetarna karta otkriva sve lokacije udara i eksplozija meteorita
KOMETA STOLJEĆA: Stiže nam ISON – C/2012 S1
Dva asteroida promašila Zemlju za dlaku
Večeras nad našim glavama prolazi asteroid 1998 QE2
Asteroid 4179 Toutatis će proletjeti pored Zemlje na udaljenosti od 0.046 AU
Nova zlatna groznica: James Cameron i Google u potrazi za mineralima s asteroida
Gigantski asteroid izbliza: nevjerojatne fotografije Veste
Ogromni asteroidi su u Zemlju udarali češće nego što se mislilo
Asteroidi su donijeli vodu na Zemlju
Otkriven novi sjajni asteroid – 2012 LZ1 koji prolazi blizu Zemlje
Havajski astronomi pozorno prate asteroid Apophis
Izvor:
The orbits of all potentially hazardous asteroids in one map
Kategorije:SVEMIR KROZ TELESKOP, TEHNOLOGIJA I ZNANOST, ZEMALJSKE PROMJENE