Autor: Ljubica Šaran
Matrix World
Davne 1961. arheolog Pessah Bar-Adon otkrio je špilju s neobičnim blagom u brdima pored Mrtvog mora, usred hrpe od 400 prastarih artefakata pronađena je i jedinstvena bakrena kruna s neobičnim dekoracijama.
Pustinje Srednjeg istoka prepune su arheoloških ostataka, od Sirije do Egipta, znanstvenici stalno pronalaze nove misterije, jedan od najinteresantnijih pronalazaka u „plodnom polumjesecu“ je takozvana „zaliha Nahala Mishara“ koja je datirana na 4000 milenij prije nove ere.
442 artefakta iz ovoga nalazišta je napravljeno od ukrašenog bakra, bronze, slonovače i fino izrezbarenog kamena. U samoj špilji su pronađena i 100 različitih žezala, pet kruna i različitih vrsta oruđa za svakodnevnu upotrebu.
Neki od predmeta su koristili kao ukrasi na balčcima bojnih maca i buzdovana, dok za neke predmete arheolozi nisu mogli odgonetnuti njihovu namjenu.
Činilo se da su predmeti iz Nahal Mismara na brzinu pokopani unutar špilje, a pored svih nepoznanica izraelski arheolozi su nastojali predstaviti ovaj nalazak kao hramsko blago obližnjeg Ein Gedija.
Antički relikti bakrenog doba se obično nalaze u poprilično derutnom stanju, no suha klima pustinjske klime Srednjeg istoka je omogućila savršenu prezervaciju blaga.
Pored svega, pronađene su dvije božanske statue, gospe i Rama od Gilata, i mnoštvo dekoriranih figurina životinjica za koje se vjeruje da su imale posebnu ulogu u javnim ceremonijama.

Čudnovati vrč u obliku žene. Fotografija vlasništvo Elie Poosner – Collection of Israel Antiquities Autority.
U samoj špilji su pronađeni osam osuarija – kamene pogrebne škrinje u kojima se nalaze ljudske kosti. Neki od osuarija imaju oblik ljudskih lica, a većina ih je isklesana u obliku ljudskog tijela.
Gotovo sve kosti pripadaju muškarcima, pa se pretpostavlja da su u pitanju bili svećenici ili plemenitaši.
Najmasivnija bakrena kruna iz Nahal Mismara je posebno interesantna jer na sebi ima figure dva strvinara koji stoje unutar porte sačinjene od dva ukrašena stupa, zbog toga su znanstvenici smatrali da se radi o ceremonijalnoj kruni koja se koristila za pogrebne ceremonije.
U samim osuarijima nema ostataka kose i mekanih tkiva, čini se da su kosti prenijete u špilju pored Mrtvog mora nakon što je meso istrulilo.
S obzirom na kulturološke i vjerske sporove u tom dijelu svijeta, ne čude nas kontroverze o tome tko je napravio artefakte stare punih 6000 godina, Izraelci tvrde kako su u pitanju ostatci halkolitičke semitske kulture, pa ipak palestinski arheolozi smatraju da Izraelci prisvajaju svaki nalazak te ima daju judejsko porijeklo, a neki čak tvrde kako je veliki broj navodnih artefakata krivotvorina kako bi se dokazala takozvana biblijska povijest i prapovijest.

Neobični komad terakote iz Nahal Mishmar Hoarda. Fotografija vlasništvo Elie Poosner – Collection of Israel Antiquities Autority.
Iako je jako teško razotkriti istinu na području Palestine/Izraela, naročito onu od prije 6000 godina, smatramo da bi bilo pogrešno ignorirati prastare artefakte i njihovu vrijednost zbog političkog prijepora.
Izvor:
6,000-year-old crown found in Dead Sea cave revealed
Copper Age crown, the world’s oldest, to go on display in Manhattan
Politics of Archaeology in Israel and Palestine
Archaeology used politically to push out Jerusalem Palestinians
Archaeology and the Israel-Palestine Conflict
Kategorije:VREMEPLOV