Autor: Tomislav Pavlović
Matrix World
Jeste li se ikad zapitali postoji li nešto gore od vožnje u prepunom autobusu kada nemate ni dovoljno mjesta da udahnete, ali ni zraka za to? Ili kako bi bilo cijeli život provesti u takvoj vožnji? U sličnim uvjetima život provode pilići na industrijskim farmama, ukoliko se to može nazivati životom. Iz dana u dan u komercijalnim američkim farmama njih po 23,12 milijuna (ili 8,44 milijarde godišnje) pokušavaju se kretati po najčešće malim, mračnim, prljavim i prenapučenim kavezima gdje ih se hrani supstancijama koje pospješuju rast, ali štete njihovom zdravlju. Procjenjuje se da u SAD-u deseci milijuna pilića ugibaju još u kavezima zbog zatajenja srca te problema s plućima ili tijekom transporta. Kako bi stali na kraj takvom uzgoju, stručnjaci s različitih područja osmislili su načine „humanijeg“ uzgoja životinja.
Jedno od rješenja za humaniji uzgoj bez nanošenja boli i narušavanja slobode i kretanja jest učiniti da navedeno ne postoji. Naime, glavni somatosenzorni, motorički, vidni, slušni, njušni i okusni centri smješteni su u evolucijski najmlađem dijelu mozga, moždanoj kori ili korteksu (cortex), dok su refleksni centri važni za preživljavanje smješteni u moždanom deblu (truncus encephalicus), evolucijski starijem dijelu. Ukoliko se životinji (a pritom se misli i na čovjeka) odstrani korteks, a moždano deblo ostane neoštećeno, organizam može preživjeti i obavljati osnovne vitalne funkcije, no u konstantnom je stanju kome – doživotno vegetira.
Budući da u takvom stanju ne osjeća ni bol, ni potrebu za kretanjem niti što treće, uzgoj peradi s odstranjenim korteksom predstavlja jedno od bizarnih rješenja navedenih problema. Tvorac ideje, André Ford, izradio je u tu svrhu veliku čeličnu konstrukciju u koju stane oko tisuću pilića kojima su odstranjeni korteks mozga, ali i noge, kako ne bi nepotrebno zauzimale prostor, te su spojeni na sustav cijevi kojima primaju vodu, hranu i kisik. Smatrajući da u ovom području industrije nije moguće ostvariti humane uvjete uzgoja, Ford vjeruje da njegovo rješenje, iako predstavlja drukčiji pogled na problematiku od uobičajenog, može naići na primjenu u budućnosti.
Iako ne rješava problem smrti, koja zasigurno jest neugodno iskustvo za pilića, nedavno se pojavio prijedlog o uključivanju virtualne tehnologije u uzgoj peradi. Austin Stewart, asistent profesora na Iowa State University, udario je temelje jednom od mogućih načina uzgoja peradi u budućnosti, ali i stoke općenito, stavivši pilićima naočale koje virtualnom tehnologijom dočaravaju stvarnost.
Na takvu ideju došao je tijekom predavanja na kojem je čuo kako pilići uzgojeni u kavezima nemaju tragove stresa na tijelu kakve imaju pilići uzgojeni na otvorenom. To ga je navelo da pokuša razviti način na koji bi pilići bili uzgajani u kavezu kako bi se izbjegli utjecaji stresa koje donosi život na otvorenom, ali bi im se stvorio dojam života na otvorenom, što je i omogućeno upotrebom virtualne tehnologije. Sam Stewart naglašava kako njegova ideja nije savršen odgovor na brojne probleme industrijskog uzgoja životinja, nego da mu je cilj potaknuti raspravu o toj temi.

Virtualni svijet za piletinu u kavezima, umjesto organskog i prirodnog uzgoja na otvorenom, je li znanost zaista poludjela?
Uz „meso iz epruveta“, koje već postepeno ulazi u prehrambenu industriju, ova dva pogleda na budućnost uzgoja peradi zasigurno ističu važnost ozbiljnijeg bavljenja ovom tematikom. Trenutno stanje je neodrživo, a adekvatnog rješenja zasad nema te, ukoliko se ne osmisli bolje rješenje, dio naših obroka moglo bi činiti meso zombi (vegetirajućih) ili „gejmerskih“ (koje život provedu u virtualnom svijetu) životinja.
Izvor:
Forget About Free Range: These Oculus Rift–Wearing Chickens Roam Virtually
Are Brainless Chickens the Solution to Animal Cruelty?
Kategorije:PONERIZACIJA DRUŠTVA, TEHNOLOGIJA I ZNANOST