PONERIZACIJA DRUŠTVA

Političari unajmljuju publiku i “obožavatelje” za svoja okupljanja!

Autor: Anamarija Vukojević

U zemlji kao što je naša, možda nam nije potrebno unajmljivanje posebne publike koja sudjeluje u lažnom prikazivanju popularnosti, jer mi ionako predsjednike i vladine dužnosnike biramo zato što su nam lijepi ili zgodni ili ih uopće niti ne stignemo birati, jer to učini netko drugi umjesto nas. No, u SAD-eu kreativnost i inovativnost u osmišljavanju kako prevariti narod, odnosno zaraditi lovu još uvijek je u punom zamahu i nikako da dočekamo kraj. Što mislite kako je moguće da osoba koja se nikada nije bavila politikom može odjednom dostići veliku popularnost i je li ta popularnost stvarna ili lažna?

trump hiring

Domenico Del Giacco i Kourtney Klotz, unajmljeni glumci.

S obzirom na nezaposlenost u našoj zemlji, možda je ovo odlična ideja otvaranja nove tvrtke s kojom djelujete kao posrednik između onih koji imaju i oni koji nemaju. Hrpa nezaposlenih glumaca, pjevača, imitatora, ljudi željnih slave jedva čekaju da ih netko unajmi. Prvo snovi krenu od velikih holivudskih filmova, serija, crvenog tepiha, kipića, a onda se polako ruše kako obruč stvarnost steže svoju žrtvu. Malo po malo, shvatite da vam ne preostaje ništa drugo nego snimanje reklame. No, za većinu i to je nedostižan san. Ako ne upali niti to, za 50$ (bolje išta nego ništa) može Vas iznajmiti čak i Donald Trump koji sam sebe za sebe tvrdi da je najposlovičniji predsjednik kojega je bog ikada stvorio. Vaš posao je da urličete, navijate, nosite različite natpise obožavanja ‘Vašeg’ kandidata i da pokazujete žarku želju da upravo ‘Vaš’ kandidat pobjedi. Što će se dogoditi u Vašoj zemlji nakon što takav jedan čovjek pobjedi, nije važno, jer Vi imate u džepu 50$.

Ludi ste za Donaldom Trumpom i treba Vam 50$, evo prilike kako ujediniti to dvoje.

Za prošlogodišnji skup Donalda Trumpa kada je najavljivao svoju kandidaturu njegova asistentica je poslala e-mail na nekoliko adresa ‘casting’ agencija ovakvog sadržaja: Tražimo ljude koji bi sudjelovali na ovom važnom političkom događaju na način da nose majice i plakate kojima pokazuju da podržavaju kandidaturu našeg dragog Donalda Trumpa. Jedna od najčešće ponavljanih izjava je i ova, koja veliča običnog prevaranta u zvijezde: Make America great again! (Učini Ameriku ponovo velikom!) Usput, nakon što su kontaktirali asistenticu vezano uz e-mail sve je zanijekala.

Osnivač i direktor tvrtke „Crowds on Demand“ (“Publika na zahtjev“) Adam Swart došao je na ovu ideju gledajući glumce, pjevače i političare okružene uzbuđenom publikom koji ekstatično urliču određeno ime ili poruku koju žele prenijeti i pomislio kako bi bilo zgodno da si svatko tko to poželi može ostvariti ovaj san. Njegova tvrtka unajmljuje multi-talentirane glumce koji su stručnjaci u improviziranju kazališnog doživljaja i pružaju iluziju podrške kandidatu. Ništa tako ne privlači publiku, nego puno publike.

Ova tvrtka ne pruža svoje usluge samo političkim kandidatima nego i sportašima, umjetnicima i ljudima koji se bave modom, zapravo svima onima koji im donose zaradu.

Toliko vjerujem u Trumpa da nisam opazio da držim pogrešno okrenut natpis?!

Toliko vjerujem u Trumpa da nisam opazio da držim pogrešno okrenut natpis?!

Swart tvrdi, da je pomogao mnogima pa i desetcima kandidata u SAD-u u prvom redu, ali ne isključivo republikancima. Uglavnom su to kandidati koji pate od nedostatka entuzijazma/slabog odaziva na skupove i na potrebu da se “promjeni stanje na političkom tržištu”. Do sada smo radili samo s jednim predsjedničkim kandidatom, tvrdi Swart.

Ako posjetite stranicu “Crowds on Demand” dočekati će vas pozdravna poruka koja glasi ovako:

Želite li da vaša tvrtka, vaše političke ideje, vaši najbolji klijenti ili samo netko koga volite budu primjećeni? Ne tražite dalje. Mi smo stručnjaci u slavljenju nezaboravnog i zabavnog događaja vašeg najboljeg prodavača, najboljih klijenata ili člana obitelji! Mi smo se profilirali u emisiji Good Morning America, GQ magazin, nacionalnom i međunarodnom tisku kao tvrtka koja vas odvaja od gomile. Kako to činimo? Uz vašu publiku! Da, i mi bismo željeli da vas prate kamere i klanjajući fanovi ako želite biti tretirani kao VIP. Ako je vaša tvrtka ili neprofitna organizacija u potrazi za promišljenim načinima za stvaranje pozornosti, možemo vam pomoći s našim kreativnim i dokazanim marketinškim strategijama. Pročitajte neke od naših studija i javite nam se!

Dakle, koju korist može ostvariti kandidat od vaše ponude?

Adam tvrdi da njegova stručnost i profesionalnost čak može dati i osjećaj legitimiteta kandidatu.

“Pronašao sam pravilan pristup koji vodi i povećanju rezultata anketa i u mnogim slučajevima dovodim kandidata tik do pobjede iz nekoliko razloga:

  1. A) Foto-prilika na skupovima. Vro je važno kad imate raznoliku skupinu ljudi (rasa/spol/dob) oko kandidata, posebno za one koji stalno slijede novinari, čak i ako uspiju slikati samo par slika dnevno.

  2. B) Oduševljena publika privlači veću medijsku pažnju i guraju takve ‘priče’ na naslovnice što opet privlači mase podržavatelja. Novinari uvijek žele shvatiti zašto neki ljudi podržavaju kandidata x ili kandidata y. Citate svi vole. Ako date veliku pozornost onim što su izrekli određeni kandidati, proširite ćete vijest putem društvenih mreža na najednostavniji i najpraktičniji način, jednostavnim dijeljenjem citata samim tim i popularnost kandidata.

  3. C) Najbolji način da stvorite osjećaj legitimiteta određenog kandidata je da stvorite krug ljudi koji podržavaju istog. Kad drugi ljudi vide oduševljenu publiku ne razmišljajući prihvaćaju tog kandidata kao legitimnog i obećavajućeg.

  4. D) Nekim kandidatima manjka samoupozdanja. Ponekad oni znaju da je njihova organizacija unajmila ‘plaćenu publiku’ no ponekad se to dogodi mimo njihovog znanja no rezultat je uvijek isti, to im doista pomogne da se osjećaju bolje i da njihov nastup bude uvjerljiv i poticajan.

Kad je osnivač “Crowds on Demand” upitan kakvo osiguranje ima da netko iz unajmljene publike neće otkriti novinarima činjenicu da su plaćeni da lažno obožavaju određenog kandidata, on je odgovorio:

„Svi naši članovi su obvezni potpisati ugovor o tajnosti podataka. Svi naši članovi znaju da mi izuzetno cijenimo diskreciju zbog osjetljive prirode našeg poslovanja. Imali smo samo jedan slučaj u kojem se dogodilo da je ‘procurio’ podatak tijekom ove tri godine.“

Upitan o tome zar ne smatra da je njegov posao varanje i obmanjivanje javnosti, Swart je odgovorio:

„Zašto? Mnogi talentirani ljudi, koji inače ne bi imali nikakve prilike za zapošljavanja vrlo uspješno uspijevaju svojim talentima pomagati onima kojima je ta pomoć potrebna. Imate proizvod ili događaj kojemu želite pridati pozornost, zašto vam ne bi pomogli u tome? Korist je obostrana.

Samodopadnog Adama Swarta i njegovo objašnjenje kako je došao na ovu profitabilnu ideju može poslušati ovdje:

Sljedeći put kad vidite na različitim političkim skupovima da se netko razvaljuje od razdraganosti i ljubavi prema određenom političkom kandidatu razmislite radi se li o iskrenom ili lažnom obožavanju.

Autorska prava© Matrix World 2011. do danas. Sva prava pridržana. Strogo je zabranjeno kopiranje, raspačavanje, ponovno objavljivanje ili izmjena bilo kakvog materijala koji se nalazi na blogu Matrix World bez prethodnog pisanog odobrenja dobivenog od uredništva Matrix World. 

Izvori:

Politicians Use “Rent a Crowd” Company to Give Illusion of Support

1-800-HIRE-A-CROWD

The lucrative business of crowds for hire

‘You’re Hired!’: Donald Trump paid actors to attend presidential launch, says Hollywood Reporter

Donald Trump Campaign Offered Actors $50 to Cheer for Him at Presidential Announcement

Donald Trump accused of hiring ACTORS for $50 each to pose as supporters at Trump Towers presidential campaign launch