PRIZMA DRUŠTVA

Ne sudite knjigu po koricama

Autor: Anamarija Vukojević

Iako je naše društvo osakatilo, poremetilo i ispremiještalo sve vrijednosti koje smo nekad posjedovali ili su nam tome učili roditelji, svi se možemo složiti da ono što je lijepo, lijepo je i bog! Doduše, različite kulture imaju različite pojmove ljepote. Čak i u našoj zapadnjačkoj kulturi, kojoj mnogi pripadaju svjesno ili nesvjesno, perspektiva ljepote ovisi o oku promatrača, ali ponekad je fizička ljepota neke osobe  opća; osjećaj ugode kad gledamo nekoga ili nešto lijepo svima je primamljiv. No problem nastaje kad fizičku ljepotu shvatimo kao ljepotu osobe. Psihološka istraživanja  uvijek su manjkava, između ostaloga, jer ne obuhvaćaju dovoljno relevantan broj ispitanika kako bi i rezultati bili valjani. Na Zapadu lijepom ženom se smatra mršavica ili djevojka/žena s oblinama koja budi čula. Mišićav muškarac koji podsjeća na Apolona. Jesmo li uvjetovani onim što nam je nametnuto kao princip fizičke ljepote i koliko povezujemo izgled neke osobe s njenom osobnošću, na kraju ostaje svakome od nas da procijeni sam kroz vlastito iskustvo, koje gotovo uvijek završi sa ‘slomljenim’ srcem.

Wikipedija pojam fizičke ljepote objašnjava ovako:

Ljepota je estetska kategorija koja tradicionalno označava savršenstvo sklada.

U svakodnevnici ljepotom se najčešće naziva svojstvo osobe, predmeta ili ideje koje nas ispunjava osjećajem ugodnosti. U filozofiji ljepota je jedna od temeljnih kategorija kojima se označavaju temeljna svojstva bića. Grana filozofije koja se bavi ljepotom kao svojim predmetom naziva se estetika.

Ideal ljepote ovisi o kulturnom kontekstu, a u okviru iste kulture često se mijenja tijekom vremena. Ne postoji jedinstveno objašnjenje ljepote, a brojni pokušaji definiranja najviše govore o njenoj zagonetnosti.

Jedna od 'najfatalnijih' žena u posljednjih nekoliko desetaka godina. No, film "Malèna" je poprilično dobar prikaz što se događa s 'lijepim' ženama u našem društvu.

Monica Belluci, jedna od ‘najfatalnijih’ žena u posljednjih nekoliko desetaka godina. No, film “Malèna” je poprilično dobar prikaz što se događa, nažalost, s ‘lijepim’ ženama u našem društvu.

Većina ljudi obdarena samim rođenjem, genetikom i predispozicijom za određene lekcije smatra da je dovoljno za cijeli život to što su lijepi. Iako oni sami sebi nisu dodali nikakvu dodatnu vrijednost osim te kojoj nisu sami kumovali, oni prožive cijeli život očekujući da ih svi služe, ugađaju im i tetoše ih. Takvi ljudi pojmu vampirizma, koji smo naširoko obradili u ovom tekstu,  daju puno značenje jer koriste svoju ljepotu kao alat za dobivanje tuđih energija:

Osoba koja se nalazi u takvoj emocionalnoj zamci  jako  će teško pronaći izlaz iz rupe koja godinama postaje sve dublja i dublja, no svakako se može prepoznati jer, jednom kada „osoba baterija“ prestane rješavati zadatke i životne probleme i zatraži kooperaciju i ravnopravnu suradnju „tihog inferiornog emocionalnog vampira“, on ili ona neće uopće moći išta uraditi i sve će ostavljati nedovršeno ili će odjednom postati onemoćala i blokirana. Žrtva obično niti ne primijeti koliko je vampir isisava jer je prezauzeta rješavanjem životnih problema. Energetski kolačići – osobe s puno energije – obično su radišne i komunikativne, društvene i inteligentne, no kada upadnu u emocionalnu zamku s tihim vampirom, smatraju kako je takav odnos ljubav, a da pri tom jedino dobivaju polagano ali sigurno isisavanje energije i s godinama se pretvaraju u melankolike, pitajući se što li se događa sa svijetom koji je izgubio sve čari, razmišljajući kako su s vremenom iz njihova života nestale vesele boje i kako je stvarnost postala siva i jednolična. Energetski kolačić rijetko se sam može izvući iz ovakva ili slična stanja, a ako se i uspije osloboditi, to je najčešće tek nakon desetljeća suživota s tihim vampirom.

Jeste li ikada čuli za pojam ‘lookism’?

Lookism je izraz koji se koristi za opisivanje diskriminacije prema fizički ‘neprivlačnim’ ljudima; uglavnom je to vezano uz zapošljavanje, ali se javlja i u društvenim okruženjima. Postoji razlika između rasne, kulturne, spolne diskriminacije i diskriminacije fizičke atraktivnosti.

Fizička privlačnost povezana je s dobrim stvarima; nasuprot tome, fizička neatraktivnost povezana je s negativnim stvarima. Mnogi ljudi čine prosudbe o drugima na temelju njihova fizičkog izgleda koji utječu na način kako oni reagiraju na te ljude. Istraživanje “Što je lijepo je dobro” stereotip pokazuje da, sveukupno gledajući, oni koji su fizički atraktivni imaju korist od svog dobrog izgleda: fizički privlačne osobe se pozitivnije percipiraju i fizička privlačnost ima snažan utjecaj na presude nadležne osobe. Zauzvrat fizički atraktivni ljudi imaju koristi od tih stereotipnih vjerovanja. Istraživanja pokazuju da u prosjeku, fizički privlačne osobe imaju više prijatelja, bolje socijalne vještine, i aktivniji seksualni život (iako one same misle da je to do njihovih zavodničkih sposobnosti). Međutim, atraktivnost nema nikakvog utjecaja na razinu sreće doživljenu od strane takvog pojedinca.

Aureola ili ‘halo’ efekt

Aureola efekt je efekt u kojem ukupni dojam o osobi, tvrtki, brandu ili proizvodu utječe na promatračeve osjećaje, misli, karakter ili svojstva određenog entiteta. Naziv je došao od psihologinje Edward Thorndike koja se time referirala na osobu koja se percipira kao nositelj ‘aureole’. Naknadno su istraživači proučavali ovaj efekt u odnosu na atraktivnosti i njezin utjecaj u sudskim i obrazovnim sustavima. Aureola učinak specifična je vrsta potvrdne pristranosti, pri čemu pozitivne osjećaje u jednom prostoru uzrokuju nejasne ili neutralne osobine koje se gleda pozitivno. Edward Thorndike je izvorno skovala pojam koji se odnosi samo na ljude; međutim, njegova uporaba uvelike je proširena, osobito u području marketinga robne marke.

Pojam “halo”  koristi se i u analogiji s religijskim konceptom: sjajni krug koji se može vidjeti kako pluta oko glave svetaca u bezbrojnim srednjovjekovnim i renesansnim slikama. Lice sveca izgleda okupano nebeskim svjetlom iz njegove ili njezine aureole. Na taj način, budući da je netko naslikan s aureolom, promatrač može reći da se zasigurno radi o dobroj i vrijednoj osobi. Drugim riječima, promatrač prenosi svoju presudu iz jednog jednostavnog obilježja osobe na prosudbu karaktera te osobe.

Aureola efekt djeluje u pozitivnom i negativnom smjeru: ako promatrač voli jedan aspekt nečega, on će imati pozitivnu sklonost prema svemu oko sebe, tako i suprotno, ako promatrač ne voli jedan aspekt nečega, on će imati negativnu sklonost prema svemu oko sebe.

O snazi ovog efekta pisali smo u tekstu Jesmo li “popušili” Hitlerovu antipušačku kampanju? Koliko je to imalo utjecaja i s kojom lakoćom je, u tadašnje vrijeme, Hitler manipulirao s masama, pokazuju brojke zavedenih, mrtvih, ubijenih i osakaćenih. Osim toga, još dan danas, takva kampanja toliko je isprepletena u našem društvu da ju je nemoguće iskorijeniti te stoga sadašnje i buduće zemaljske promjene jednostavno su očigledan odgovor na to.

Vrijednosti ovog društva nisu niti ljepota, niti harmonija i balans, već samopromocija, sebičnost, egoističnost i neljudskost. Ljudi su samo produkt onoga što smo naučeni i prisiljeni od samog rođenja, uklopiti se ili biti odbačen.

Vrijednosti ovog društva nisu niti ljepota, niti sklad i ravnoteža, već samopromocija, sebičnost, egoističnost i neljudskost. Ljudi su samo produkt onoga što su naučeni i prisiljeni od samog rođenja, a to je uklopiti se ili biti odbačen.

Istraživanje o utjecaju atraktivnosti na mišljenje o karakteru promatrane osobe

Istraživači s Open University-a iz Izraela ‘regrutirali’ su 118 studentica kako bi poslužile kao “mete” u studiju. Dano im je da ispune upitnik za mjerenje njihovih vrijednosti (kao što su tradicija, samousmjerenje, usklađenost i dobrohotnost) te osobine ličnosti (kao što su otvorenost, ugodnost i neuroticizam – emocionalna stabilnost). Sudionice, čija je prosječna dob bila 29 godina, su zatim zatražene da jednominutnim videom zabilježe čitanje vremenske prognoze gledajući u kameru.

Još 118 sudionika je poslužilo kao suci. Četrdeset posto ove skupine bili su muškarci.

Žene koje su ocijenjene kao atraktivne percipirale su se kao osobe s više društveno poželjnih osobina ličnosti, kao što su otvorenost, dobrota, sloboda prema iskustvu, svjesnost i savjesnost, baš kao što su istraživači pretpostavili. Također su se atraktivne žene smatrale da imaju veću vjerojatnost postizanja uspjeha u životu od manje atraktivnih žena. No zapravo, istraživanje je pokazalo da su žene, koje su ocijenjene kao atraktivne, u upitnicima izabrale vrijednosti koje su usmjerene na konformizam, samopromociju i labilnost prema stvaranju vlastite ličnosti odnosno vrlo lako su podložne iskrivljenim ‘vrijednostima’ koje društvo nameće.

Naravno, ovo ne može biti primijenjeno na sve atraktivne osobe, no ovdje govorimo o općoj zabludi koja dolazi s pogrešnom perspektivom prema ‘privlačnim’ osobama.  Pozivamo čitatelje da i sami, kroz svoje iskustvo, istraže ove, gore izrečene, tvrdnje.

Mnogi ljudi na poslu, putovanjima, zabavama, društvenim događanjima i u svojoj ‘dosadnoj’ ili teškoj svakodnevnici izabiru flertanje kao odušak. No, na kraju, takve se priče uvijek završe bolno za njih jer se radi o vampirskom plesu. Dva vampira koji pokušavaju izvući jedan od drugoga što više energije, zapravo od svega toga na kraju ne dobiju ništa. Njihova disocijacija, bijeg od stvarnosti oduzima im toliko energije da s vremenom njihov život postane sanjanje, vraćanje trenutaka koje su samo oni doživjeli kao značajne. Traženje značaja u sitnim gestama, pogledima, dodirima koji tek kad počnemo realno gledati (ako smo to ikada u mogućnosti), postane opsesija koja se prenosi na drugu osobu, kad iz nekog razloga ‘završimo’ s prvom. Ta se iluzija ponavlja iz dana u dan, iz godine u godinu i tako desetljećima sve dok ne progledamo i shvatimo da je ta igra/ples toliko destruktivan po naš život. Zbog takvih trenutaka  spremni smo zaboraviti sve ljudske vrijednosti, moral i životni kompas koji bi svi trebali imati kako se ne bi gubili u ‘šumi’ naših programa, iluzija, pogrešnih snova i nadanja koje nemaju nikakvu podlogu osim naše stalne želje da taj osjećaj nikada ne prestane.

Ali na kraju sve te 'ljubavi' završe u tuzi, boli, patnji i polaganom umiranju u čežnji, sjećanju i neostvarenim snovima. Slika je vlasništvo www.funoline.in

Ali, na kraju sve te ‘ljubavi’ završe u tuzi, boli, patnji i polaganom umiranju, u čežnji, sjećanju i neostvarenim snovima. Slika je vlasništvo http://www.funoline.in

Kako možete znati da ste u zamci ‘vampirskog plesa’?

 • Ako je jedino to vrijedno vaše pažnje i vaših misli.
 • Ako vas, odjednom, pjesme dotiču na način da potiču tugu i uzbuđenje (koje vas troši).
 • Ako više ne možete objektivno i realno vidjeti svoj život i druge.
 • Ako živite od sjećanja na pogled, riječ ili gestu s kojom se identificirate.
 • Ako tražite i mislite da ćete sresti tu osobu na svim mogućim mjestima.
 • Ako drhtite na pomisao da ćete ga/ju sresti.
 • Ako osjećate beskrajnu tugu kad mislite o njemu/njoj.
 • Ako imate osjećaj kao da ste ‘zakačeni’ na njegove/njene oči.
 • Ako pratite njene/njegove objave na društvenim mrežama i tražite skriveno značenje.
 • Ako gledate njegove/njene fotografije i maštate o vašoj budućnosti.
 • Ako ste zapostavili prijatelje, obitelj, rodbinu ili partnera; pa čak i kad ste s njima, misli vam lutaju u nekoj prošlosti ili budućnosti koja je čista iluzija.
 • Ako se u ovakvom odnosu najčešće osjećate sami, kao da se svaki potez, riječ očekuje od vas, a ništa ne dobivate zauzvrat.
 • Ako imate osjećaj da ste izgubili životni kompas i da ste skrenuli s puta.
 • Ako vam se naglo smanjio apetit i općenito briga za sebe i druge.
 • Ako vam se čini da je taj osjećaj koji nosite u sebi jedino za što živite.

I onda ovakve pjesme, prepune boli i patnje dobivaju puno značenje, jer se tu (napokon) možete ‘okupati’ i ‘živjeti’ osjećaje koji nikada nisu zaživjeli. Mislite da, napokon, nešto osjećate, dok vaše tijelo doslovno živi u agoniji i polako umire:

Ukoliko želite vidjeti o čemu doista ova pjesma pjeva, ovdje možete pogledati prijevod na hrvatski.

Kako se izvući iz toga?

 • Prvo i osnovno, treba vam znanje. O vampirizmu, o sebi, o drugima, o ponerizaciji, programima, o onima koji su nas stvorili i o tome koliko je to snažna destrukcija za vas i vaše bližnje. Tako jedna, čini vam se, benigna stvar postaje snažan alat koji s vama upravlja i donosi ogroman gubitak životne energije.
 • Zatim trebate shvatiti da se to ne događa samo vama, već milijunima koji svakodnevno upadaju u tu zamku ne shvaćajući njenu opasnost.
 • Drugo, nekima treba manje, nekima više iskustva da bi došli do ove spoznaje. Ne možemo vam govoriti što da radite u svom životu, jer je svatko od nas prošao manje više ovakve situacije, no ta iskustva su nas poučila da je izlazak iz ovoga moguć i da to dovodi do realnijeg i objektivnijeg gledanja na svijet, koji vam omogućuje da vidite bolje ne samo sebe, već i svijet oko sebe.
 • Treće, sve što je lijepo,  nije nužno i dobro. Pokušajte vidjeti što vi stvarno dobivate iz tog odnosa. Ako je to odnos u kojem samo dajete i ništa drugo,  kako je moguće da taj odnos opstane.
Znate li što znači "sapioseksualnost"? Trebali biste!

Znate li što znači “sapioseksualnost”? Trebali biste!

 • Četvrto, sapioseksualnost [op. prev. privlačnost prema tuđoj inteligenciji i načinu na koji je dotična osoba koristi] puno je  bolji način da se zaljubite nego puštanje da programi/hormoni upravljaju vama.
 • Peto, pomaganje, davanje, zajedničko rješavanje problema, životnih situacija, stvarni dodiri koji omogućuju lučenje hormona oksitocina i hormona sreće – seratonina, usrećuju vas na način na koji tlapnja i zabluda o nečijim riječima, pogledima i djelima to nikada neće moći.
 • Šesto, umjesto da igrate igre moći, prilaženja i odmicanja s osobom s kojom plešete vampirski ples, pokušajte se od iste odmaknuti toliko, vremenski i fizički, da možete realno procijeniti događa li se tu nešto zbog čega možete napredovati u svom razvoju, umjesto da vas samo uzbuđuje ideja da nešto imate s tom osobom.
 • Sedmo, ništa nije kako se čini. Koliko god željeli da je osoba superiorna u koju ste se zaljubili, svi mi dolazimo u paketu s našim manama i vrlinama.
 • Osmo, ako ne možete komunicirati s nekom osobom ili ako ne možete sjediti s njom u tišini da se osjećate ugodno, što će vam taj, eventualni trenutak strasti koji će ostaviti samo trag, bez ikakvog temeljnog odnosa zbog kojeg ćete postati bolja osoba?
 • Deveto, ako vam netko donosi samo nemir (uzbuđujući), kako ćete ikada realno, u miru sa sobom i tom osobom, moći doživjeti ljubav?
 • Deseto i možda najvažnije, koliko god željeli od ovakvog ‘plesa’ stvoriti bajku, niti ste vi prva osoba niti posljednja u njenom/njegovom životu s kojom se događa ovakav razvoj događaja. A niti je ona/on vama. Tu nema bajke, tu nema ljubavi, to je samo i jednostavno vampirizam. Gubitak ogromnih količina energije koja ne ide niti jednom niti drugom, već odlazi u ‘eter’ da nahrani one koji su ugradili u nas ovakve programe.

Iako bi ova ideja mogla probuditi osjećaj strave, jedan od načina koji razbija sve iluzije je konfrontiranje osobe o kojoj maštate i za koju mislite/ili želite misliti da dijeli s vama vaše snove. Direktno i jednostavno pitanje i traženje jasnog odgovora zasigurno će zaustaviti ples koji je sve samo ne ples. S obzirom da odgovor, ako ga ikada dobijete,  gotovo sigurno neće biti ono što ćete željeti čuti.

I na kraju, jednom ćete shvatiti da sve što vam treba u životu je jedna topla, nježna i dobra osoba koja vas nasmijava i uveseljava, koja vas potiče da budete bolji čovjek a ne izgubljena lutka u rukama nekoga tko vas uopće nije niti svjestan, od svoje egoističnosti i samodopadnosti, a koji je i sam lutka izgubljena i nesretna toliko da unesrećuje i druge ljude.

I na kraju, jednom ćete shvatiti da sve što vam treba u životu je jedna topla, nježna i dobra osoba koja vas nasmijava i uveseljava, koja vas potiče da budete bolji čovjek a ne izgubljena lutka u rukama nekoga tko vas uopće nije niti svjestan, od svoje egoističnosti i samodopadnosti, a koji je i sam lutka izgubljena i nesretna toliko da unesrećuje i druge ljude.

Pored svega toga, nema ništa ljepše od ‘puta’ u dvoje. Sa svim onim što taj put nosi, teškoće, probleme ali stvarnost koja istovremeno ponekad boli, ali ponekad je tako slatka i poticajna da mijenja sve, vas, vaš život, vaš put. Osoba koja vas usmjerava svakodnevno, sa ‘šamarima’ i stresovima jer sada sve što živite doživljavate i prolazite u dvoje. Vrijedno života.

Umjesto vampirskog plesa izaberite onoga tko vam pomaže da kročite ‘četvrtim putem’, onaj koji vas inspirira, koji budi u vama sve ono što niste mislili da može biti probuđeno. Izaberite ružne ili lijepe, atraktivne ili neprivlačne, izaberite ljubav umjesto hormona i iluzija.

Veza između ovakve vrste vampirizma, zaluđenosti i iluzornosti s atraktivnijim i privlačnijim ljudima je očigledna. No, naravno, ovakvo nešto nije ograničeno samo na njih. Onog trenutka kad se uhvatimo u ovu zamku više ne možemo realno vidjeti osobu. Vidimo samo ono što želimo vidjeti, jedna od glavnih značajki OPS (okrenutost prema sebi) gledanja na svijet.

Želimo vam da pronađete onoga tko će željeti saznati tko ste doista vi i da ćete naučiti kroz takav odnos komunicirati, davati, primati i biti Vi. I nemojte zaboraviti da je društvo ponerizirano kako bi upadalo upravo u takve zamke. Naglasak na fizičkoj ljepoti zamka je i za one koji pokušavaju ‘tamo doći’ i za one koji su ‘tamo’.

Autorska prava© Matrix World 2011. do danas. Sva prava pridržana. Strogo je zabranjeno kopiranje, dijeljenje, ponovno objavljivanje ili izmjena bilo kakvog materijala koji se nalazi na blogu Matrix World bez prethodnog pisanog odobrenja dobivenog od uredništva Matrix World.

 

Izvori:

Not as good as they look: Beautiful people tend to be self-promoting and conformist

Beautiful people ‘are seen as more intelligent’ – study

How Much is Being Attractive Worth?

Lookism

Halo effect

10 cognitive biases that really screw up your thinking

KAD HOROR POSTANE STVARNOST: Vampiri postoje i hrane se nama!

KAD HOROR POSTANE STVARNOST: Vampiri postoje i hrane se nama! – Dio: 2

KAD HOROR POSTANE STVARNOST: Vampiri postoje i hrane se nama! – Dio: 3

KAD HOROR POSTANE STVARNOST: Vampiri postoje i hrane se nama! – Dio: 4

KAD HOROR POSTANE STVARNOST: Vampiri postoje i hrane se nama! – Dio: 5

KAD HOROR POSTANE STVARNOST: Vampiri postoje i hrane se nama! – Dio: 6

KAD HOROR POSTANE STVARNOST: Vampiri postoje i hrane se nama! – Dio: 7

KAD HOROR POSTANE STVARNOST: Vampiri postoje i hrane se nama! – Dio: 8