U ZDRAVOM TIJELU ZDRAV DUH

Šamar za dobro jutro

Anamarija Vukojević

I Gurdjieff i Ouspensky govore o objektivnom svijetu koji mi ljudi nismo u stanju vidjeti, a ako bi i vidjeli odjednom sve vjerojatno bi povratili ili doživjeli živčani slom. No, onaj koji se želi buditi i osjeća strašnu i duboku glad za znanjem svjestan je da je povremeno buđenje u obliku ‘šamara’ nužno i da bi ionako uspavani pojedinac bez ovakvih ‘šamara’ brzo ponovo zamro u san. Stoga, ako spadate u onaj dio ljudi koji žele znati istinu onda znate da niti jutarnji naizgled bezazleni ritual pijenja kave ne može biti isti. Kad vam život prisjedne nakon što pročitate nove informacije o svijetu u kojem živite znajte da ste uz toplu šalice kave dobili i ‘šamar’. Tada ne možete isto pristupiti danu, niti svojim dnevnim odlukama. Zato služe činjenice i teške informacije kojima smo svakodnevno svjedoci svi. Svi oni koji smatraju da im objektivne i istinite informacije štete molili bi da nas odmah odlajkaju kako ne bi doživljavali neželjeno otrežnjenje.

Iako smo postali društvo tehnološki naprednih i osviještenih pojedinaca, te svoje sviđanje i nesviđanje najčešće izražavamo kroz lajkanje i brzopotezno komentiranje nitko ne može osporiti da svi volimo povremeno dobiti zagrljaj. Onaj ljudski dodir, kontakt koji nam svima nedostaje i u kojem uživamo dok traje. No, danas je pravog ljudskog zagrljaja sve manje, a lajkanja sve više. Dobrobit i korist zagrljaja je manje više poznatapovećanje razine oksitocina, snižavanje krvnog tlaka, smanjenje razine hormona stresa, smanjenje depresije, osjećaja anksioznosti, pojačava imunitet, stvara osjećaj sigurnosti, povećava razinu serotonina, smanjuje strah od smrti, stimulira dopamin, pomaže u uspostavljanju parasimpatičkog balansa itd.

Mnogi znanstvenici tvrde da je zagrljaj čak ekvivalentan mnogim lijekovima koji služe za opuštanje.

Zagrljaj je jedan od rijetkih fenomena na koje nemaju pravo samo znanstvenici koji ga izučavaju. Svatko od nas ima pravo na to iskustvo i svatko od nas je manje više iskusio korisnost zagrljaja za naše psihofizičko i emocionalno tijelo. I tome se nitko ne može protiviti.

Ponekad zagrljaj vrijedi više nego tisuću riječi.

No, ne misle svi tako, a ti koji ne misle autoritet su koji upravlja socijalnim, fizičkim, psihičkim i emocionalnim razvojem naše djece. Neki ravnatelji škola u Engleskoj i Americi smatraju kako zagrljaj i rukovanje spada u kategoriju ‘narušavanje privatnog prostora’:

U srednjoj školi Malcolm Arnold u Northamptonu zabranjeno je učenicima grljenje i bilo kakav prisan kontakt kojim bi narušili privatan prostor neke druge osobe.

U obranu tog pravila, za koje ravnatelj Chris Steed tvrdi da je i prije formaliziranja tog pravila bilo nepisano pravilo, kaže:

Naši standardi o ponašanju su veliki dio života u našoj školi, kao i nešto što stalno ponovo razmatramo. Unijeli smo ovo pravilo kako bi spriječili situacije u kojima se nad djecom vrši bullying. Na ovaj način sprječavamo bilo kakvo kršenje tuđeg privatnog prostora.

Dok ravnatelj a i neki roditelji čija djeca su bila žrtve bullyinga podržavaju ovakav način sprječavanja zlostavljanja, roditelji djevojčica koje su kažnjene u toj školi zbog zagrljaja, pa čak i držanja za ruku smatraju da je ovakvo pravilo drakonsko:

Ovakvo pravilo će sprječiti razvijanje socijalnih vještina tijekom godina u kojima se upravo ovakve vještine razvijaju.

Drugi roditelj smatra da se na ovakav način dehumaniziraju djeca te ih se pretvara u bezosjećajne robote.

Da se ne radi o izoliranom slučaju pokazuje i ovaj primjer iz srednje škole u Matawanu, država New Jersey gdje je također uvedeno pravilo zabrane grljenja. Nakon što je ravnatelj objavio ovo novo pravilo, većina roditelja i učenika je ostala zgrožena ovim. Kao i u prethodnom slučaju i svim drugim slučajevima u kojima se u školama uvelo ovakvo pravilo objašnjenje je uvijek isto, način da se spriječi narušavanje privatnog prostora. Roditelji se s pravom pitaju što će se dogoditi s njihovom djecom, kako će razviti socijalne vještine i zašto oduzeti djeci nešto što je zapravo opće poznato da doprinosi boljem zdravlju.

Sljedeći slučaj također  pokazuje uvođenje nulte tolerancije prema grljenju.

14-ogodišnji učenik Nick Martinez iz Floride je suspendiran jer je zagrlio svoju prijateljicu u školi.

On objašnjava svoj čin:

Dao sam samo vrlo kratki zagrljaj svojoj kolegici u školi tijekom odmora. Puno mojih prijatelja se grli, meni se samo dogodilo to da su me uhvatili kako to radim. Prije nego što se to dogodilo nisam znao da činim nešto pogrešno, pogotovo nisam znao da je to nešto zbog čega ću biti suspendiran.

Ravnatelj srednje škole Palm Bay’s je slučajno vidio ovaj ‘javni prikaz privrženosti’, te iako je smatrao da je zagrljaj bio nevin, doveo je oboje učenika kod dekana koji ih je oboje kaznio suspenzijom.

Prema priručniku o pravilima ponašanju te škole učenici mogu dobiti suspenziju od jednog dana zbog javnog ljubljenja, dok se zagrljaji i držanje za ruku kažnjava ukidanjem učeničkih prava.

I u ovom slučaju ravnatelj tvrdi da su ovakvo pravilo o negrljenju odobrili roditelji prije i da se radi samo o sprovođenju pravila škole. Ovo izjednačava željeni zagrljaj od neželjenog kao i seksualno uznemiravanje i zagrljaj među prijateljima.

Glasnogovornica je obranila sporan događaj riječima:

Mi smo fokusirani na učenje, time, ne možemo diskriminirati i imati mišljenje o tome što je primjeren zagrljaj a što nije. Ako vi mislite da je nešto primjereno, to ne znači da druga osoba misli da je to primjereno.

Jesmo li već postali društvo robotiziranih bezosjećajnih pojedinaca koji nemaju potrebu za zdravim, prirodnim, ljudskim kontaktom?

I dok s jedne strane naše društvo promovira svakojake neoliberalne načine “samoizražavanja”, od legalizacije pedofilije do poticanja djece na promjenu spola (što se može okarakterizirati i kao zlostavljanje), znanstvenici preporučuju grljenje i dodire, između ostaloga i prilikom situacije u kojoj se osjećamo društveno odbačeni. I za odraslu osobu sve ovo skupa je poprilično konfuzno te ukazuje na ništa drugo već oslanjanje na vlastitu savjest i iskustvo kako bi pronašli vrijednosti koje nam mogu pomoći u izboru odluka u vlastitom životu, jer se očigledno na znanost i autoritete više ne možemo osloniti. No, ostaje ogromno pitanje kakav će to utjecati imati na našu djecu koji su naša budućnost.

Autorska prava© Matrix World 2011. do danas. Sva prava pridržana. Strogo je zabranjeno kopiranje, raspačavanje, ponovno objavljivanje ili izmjena bilo kakvog materijala koji se nalazi na blogu Matrix World bez prethodnog pisanog odobrenja dobivenog od uredništva Matrix World.

Izvori:

Soothing touch eases the pain of social rejection, study finds

Students At N.J. Middle School Say Principal Announced Ban On Hugging

Camille Paglia: Transgender propagandists committing child abuse against gender-confused children

The physiological benefits of hugging

New Jersey Middle School Bans Hugging

Student Suspended for Breaking School’s Zero-Tolerance No-Hugging Policy