Autor: Ljubica Šaran
Snijeg u Iraku je prava pravcata rijetkost, naime zadnji put je glavni grad Iraka zabijelio 2008. i početkom XX. vijeka. Kako znanost objašnjava snijeg tako daleko na jugu u jeku “globalnog zatopljenja”?

Snijeg koji je padao tijekom jutra 11. veljače 2020. je iznenadio stanovnike glavnog grada Iraka jer se nije otopio cijeli dan.
Kada je sniježilo 1914. i 11. siječnja 2008. pahulje su se topile netom nakon pada na tlo.
Electroverse piše kako je snijeg 2008. pao zbog solarnog minimuma točnije “ciklusa 23” kako se u znanosti točno naziva.
No ovaj put je zabijelilo i na jugu Iraka u svetom gradu Karbali za koju moderna znanost nema zapisa o snijegu na toj lokaciji.

Snijeg u Iraku je tipičan isključivo za planinska područja na sjeveru zemlje, no kao što vidimo, vremena se mijenjaju. Electroverse navodi kako pojavu snijega u Bagdadu i južnim dijelovima Iraka možemo zahvaliti “povijesnom minimumu solarne aktivnosti, zasijavanju oblaka zahvaljujući dodatnom kozmičkom zračenju, lelujanju visinskih zračnih struja – jet stream u skladu sa “solarnim ciklusom 25”.
NASA smatra kako ovaj solarni “ciklus 25” donosi najslabiju solarnu aktivnost u zadnjih 200 godina te da bi 2025. mogli očekivati ista mjerenja poput onih iz takozvanog “Daltonovog minimuma“ koji je planeti donio malo ledeno doba od 1790. do 1830.
Pogledajmo kako je izgledao Bagdad pod snijegom.
Autorska prava© Matrix World 2011. do danas. Sva prava pridržana. Strogo je zabranjeno kopiranje, raspačavanje, ponovno objavljivanje ili izmjena bilo kakvog materijala koji se nalazi na blogu Matrix World bez prethodnog pisanog odobrenja dobivenog od uredništva Matrix World.
Izvori:
Snow falls in Baghdad for first time in 100 years
INCREDIBLY RARE SNOWFALL BLANKETS BAGHDAD AND KARBALA, IRAQ
Iraq sees snow in Baghdad for first time in over a decade
Baghdad covered in snow for second time this century
Kategorije:SVIJET POD LUPOM, ZEMALJSKE PROMJENE